Nábytok HOBIS – ekologicky šetrný výrobok

Ekológia, to je súčasná veľká téma. Všade sa o nej píše, veľa sa o nej hovorí. Väčšina z nás sa snaží správať zodpovedne. Triedime odpad a zaujíma nás, ako vznikajú veci, ktoré nakupujeme. Z akých sú materiálov, kde a prípadne ako sa vyrábajú. A tiež ako veľmi zaťažujú životné prostredie.

My sme sa touto problematikou začali zaoberať už v roku 2001 (letí to), keď sme kontaktovali ministerstvo životného prostredia s otázkou, čo máme urobiť pre to, aby sme splnili štatút výroby šetrnej k životnému prostrediu. V Českej republike vtedy začínala značka „Ekologicky šetrný výrobok“, ale nikto nemal tušenie, ako to napasovať na výrobu nábytku. Našťastie v susednom Nemecku už od roku 1978 funguje ekologická značka „Blue angel“. Tá sa udeľuje výrobkom a službám, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a spĺňajú dané štandardy. Takže bolo kde brať skúsenosti. A začal proces, ktorý trval vyše 2 rokov. Zahŕňal striktne dané podmienky pre výrobné procesy kancelárskeho nábytku HOBIS a ich prísnu (a častú) kontrolu zo strany ministerstva životného prostredia. Napríklad:

Nepoužívať nebezpečné látky a zmesi SVHC. V preklade sa jedná najmä o lepidlá, nátery a pod. z prchavých látok. Napr. na báze acetónu. Tento bod pre nás nebol zase taký ťažký, pretože vyrábame nábytok v demonte. Jednotlivé diely sa k sebe nelepia, ale montujú na mieste určenia s pomocou spojovacieho kovania.

Nakladanie s odpadmi. Aj keď máme špecifický SW, ktorý optimálne riadi nárez na veľkoformátovej píle, vždy zostane odpad. Čo s ním? Postavili sme ekologickú spaľovňu, kde sa pri veľmi vysokej teplote lamino spáli bez úniku škodlivých plynov. Navyše je to zdroj tepla nielen na výrobu, ale aj niekoľko napojených domácností.

Ekologické materiály. Dodávateľom lamina je rakúska firma Egger, ktorá má prepracovaný program, podľa ktorého odoberá drevenú štiepku iba od dodávateľov, ktorí hospodária vo svojich lesoch preukázateľne ekologicky a hospodárne. Žiadne drancovanie, ale udržateľné hospodárenie.

Prevádzka šetrná k životnému prostrediu. Prevádzkujeme moderné CNC stroje, ktoré majú maximálne využitú spotrebu elektriny. Inštalujeme solárne panely či tepelné čerpadlo. Kúrenie máme osadené termostatmi, striktne používame iba úsporné žiarovky či led svietidlá. Je to mix detailov, ktoré spolu tvoria veľký celok.

Po absolvovaní série kontrol a testov sme konečne v roku 2004 obdržali certifikát a známku „Ekologicky šetrný výrobok“. Na známke je číslo 01, pretože sme boli prví, kto túto známku dostal. Sme tiež súčasťou programu ČESKÁ KVALITA, ktorý podporuje dôveryhodné značky nadštandardne kvalitných produktov a služieb.